Türkler neden kripto paraya akın ediyor?

İngiltere merkezli ekonomi gazetesi olan Financial Times, Türkiye’de kripto paralara artan ilgiyi inceleme konusu altına aldı. Yüksek enflasyon, belirsizlik ve Türk lirasındaki oynaklık nedeniyle Türk vatandaşlarının dijital para varlıklarına yöneldiği aktarıldı.
Financial Times, Türk vatandaşlarının yüksek enflasyon ve TL’deki günlük oynaklık nedeniyle kriptolara akın ettiğini söyledi.
Geçen ay yabancı birkaç yatırımcılarla konuşan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, kripto varlıklarına giden para miktarından “rahatsız” olduğu söylemini aktaran FT, küresel düzenleyicilerin kripto para birimlerini değişken ve spekülatif olarak gördüğünü ve kara para aklama ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetler hakkında tedirgin olduğunu hatırlattı.
FT’de yayınlanan bir makalede Bitcoin’in popülaritesinin oynaklığı yüksek para birimlerine ve yüksek enflasyona sahip ülkelerde ciddi hızla arttığı belirtti.
ORTADOĞUDA EN YÜKSEK HACİM TÜRKİYE’DE
FT’nin Chainalysis’den aktardığı bir kripto raporuna göre Türkiye Ortadoğu’da en yüksek dijital para işlemi yapan hacmine sahip ülke oldu. Türkiye’de kripto para piyasasında hacimlerin 2021’de önceki yıla göre yüzde 1500 arttığı bildirildi. CryptoCompare verilerine göre ise Türkiye’de yapılan Bitcoin işlemlerinde son bir yılda yüzde 900’lük artış olduğu bildirildi.
Açıklanan rapora göre, “Araştırma, Orta Doğu’daki birçok kişinin tasarruflarını devalüasyona karşı korumak için kripto para birimine döndüğünü gösteriyor. Bu Afrika ve Latin Amerika gibi diğer gelişmekte olan pazarlarda da gördüğümüz bir eğilim” ifadesini sözlü olarak dile getirdi.
‘STABLECOİN’E (SABİT COİN) YÖNELDİLER’
Raporda Türk vatandaşlarının stablecoin olarak da bilinen Tehter gibi itibari paralara endeksli sabit coinlere de yöneldiğini belirtti. Kripto para analiz firması Elliptic’ten gelen verilere göre, TL ile yapılan Tether işlemlerinde 2021’in son altı ayında artış oranı yüzde 360 olduğu bildirildi.
CryptoCompare yöneticisi Alissa Ostrove ise “İleride enflasyonu çevreleyen belirsizlik nedeniyle Türkiye’de kripto kullanımının artmasını bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[US] Please disable AdBlocker and refresh the page!

[TR] Lütfen AdBlocker’ı kapat ve sayfayı yenile!