Majör endekslerle Bitcoin’in korelasyonu 18 ayın zirvesinde

Geçtiğimiz haftalarda yönünü düşüşe çeviren Bitcoin, geleneksel varlık sınıflarıyla karşılaştırmaya devam ediyor. Yatırımcılar dijital para biriminin bir sonraki hamlesini tahmin etmeye çalışırken BTC’yi diğer varlıklar ve endekslerle de karşılaştırıyor. Son olarak Bitcoin ile önde gelen endeksler arasındaki korelasyonun Temmuz 2020’den beri en yüksek seviyesine çıktığı bildirildi.
Kaiko’nun korelasyon endeksi 1 ila -1 puan arasında gidip gelen bir ölçümleme ile sunuluyor. 1 puana yaklaştıkça iki finans aracının hareketleri arasındaki benzerlik artarken, -1 puana yaklaştıkça farklılık artıyor.
Altın ile Bitcoin arasındaki hareket benzerliği Ekim 2021’den beri 0 puanın altında.
Sebep FOMC tutanakları olabilir
Majör endekslerle BTC arasındaki korelasyonun bir çok sebebi olabileceği düşünülüyor. Kaiko, özellikle geçen haftaki FOMC toplantı tutanaklarına dikkat veriyor. Tutanaklara göre Fed, Mart ortası gibi faiz oranlarında yükselişe gitmeyi planlıyor. Kaiko raporunda bu durum şöyle ifade ediliyor:
Federal Rezerv’in Aralık toplantısı, trader’ların parasal sıkılaştırma ihtimaline hızlı tepki vermesiyle küresel finans piyasaları üzerinde güçlü bir etki yarattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[US] Please disable AdBlocker and refresh the page!

[TR] Lütfen AdBlocker’ı kapat ve sayfayı yenile!