Kötü Günler Geride Kaldı Ve Önümüzdeki Daha Kötü Günler Geliyor

Kötü Günler Geride Kaldı Ve Önümüzdeki Daha Kötü Günler Geliyor: İtalya’nın En Büyük Bankası Türkiye’nin Dolar Faiz Oranı Tahminini Açıkladı

İtalya’nın en büyük bankalarından biri olan Unicredit, 2021 senesinin son çeyreği adına varsayımlarda bulunduğu raporlarını yayınladı. Yayınladığı bu raporda, Türkiye adına varsayımlarda bulunmakta.Unicredit’İn bu varsayımlarına gre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz indirimi yapma yolunda devam edecek ve bu durumda dolar, euro kurlarını ve enflasyonu yukarı yönlü etkileyecek.

2021 senesinin son çeyrek raporlarında yayınlayan İtalya’nın en büyük bankası olan Unicredit, Türkiye’ye değindi fakat pek de yüz güldüren değerlendirmlerde bulunmadı.Türliye adına sene sonu enflasyon ve kur varsayımlarını ortaya koyan banka, Türkiye ekonomisi adına fazlasıyla sıkıntılı günlerin yakında olduğunu düşünüyor.

Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, geri de bıraktığımız günlerde faiz de indirim yolunda gitmişti. Bu durumda dolar kuruna yansımıştı. İtalya’nın en büyük bankası Unicerdit’in varsayımına göre TCMB, 100 bazlık faiz indirimiyle yetinmeyecek.Sene sonuna kadar da 300 baz puan daha fazla faiz indirimi yapıcağını düşünen banka bu olay karşısında dolar ve euro kuruyla enflasyona direkt yansıyacağı ifadelerinde bulunuyor.

Dolar sene sonunda 9,30 seviyelerini görecek

Unicredit’in 2021 senesinin son çeyrek raporunda yer aldığı gibi 300 baz puanluk faizdeki indirimi, dolar ve euro kurunu adeta göklere çekecek. Banka, bu veriler ışığında dolar kuru 9,30 euro kuru ise 11,07’ye çıkacağını düşünmekte. Önümüzdeki sene yıl sonuna kadar geldindiği taktidirde daha kasvetli bir tablo çizen Unicredit’e göre 2022 senesi sonunda dolar kuru 10.40, euro kuru da 12,69 seviyelerine ulaşcağını ifade ediyor.Hayatımızı doğrudan etkisi altına alan enflasyon oranları için beklentiler çok iç açıcı değil. İtalya merkeziyetli bankanın varsayımına göre Türkiye’nin sene sonunda oranı %18,5 olarak kayıt alınacak. Ekim ayında tarihi bir zirve bekleyen banka, ekim ayı için %20’nin üstünde olmasını beklemekte…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[US] Please disable AdBlocker and refresh the page!

[TR] Lütfen AdBlocker’ı kapat ve sayfayı yenile!