Kosova Bitcoin madenciliğini engelledi

Kosova bir süredir elektrik sorunları ile gündeme geliyor. Olağanüstü hâl ilan edilen ülkede, bu kış yeterli ithal etmek ya da elektrik için sıkı bir mücadele içine girildi.

Yakın zamanlarda çok sık yapılan elektrik kesintileri vatandaşların gündelik işlerini yapmakta engel oluyordu. Bunun üstüne yaklaşık 10 gün kadar önce Kosova hükümeti, ülkede enerji krizi nedeniyle sokaklarda halk tarafından protesto edildi. Hükümet ise enerji sorununu çözebilmek için ilk adımı bugün Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliğini kesin olarak yasaklayarak attı.
Kosova Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli, madencilik yasağını uygulama konusunda hazır olduklarını söyledi. Ülkedeki kolluk kuvvetlerinin yeni gelen yasağa uymayan ya da kaçak enerji kullanan bölgelerini tespit ederek durduracağını belirtti.
Ekonomi Bakanı, Aralık ayında aralarında Kosova Enerji Kurumu’ndan temsilcilerin de bulunduğu Enerji Temini için Acil Durum Önlemleri Komitesi‘ni kurmuştu. Şu anda dijital paralarda madencilik yasağı ve diğer önlemler bu komitenin aldığı kararlar yönünde gerçekleşiyor.
Kosova’da enerji krizi sebebiyle 60 günlük bir olağanüstü hâl ilan edilmişti
Kosova’nın elektriğinin ciddi bir kısmı kömürle çalışan elektrik santralleriyle elde ediliyor. Ülkenin en büyük elektrik santrali ise teknik problemler nedeniyle kapatılmak zorunda kaldı ve ülke elektrik ithalatına ihtiyaç duydu.
Sınır komşusu olan Sırbistan’ın da benzer teknik problemler yaşaması ülkenin üretim kapasitesini doğrudan etkiledi ve haliyle elektrik fiyatları yükselmek zorunda kaldı. Tüm bunların üstüne Kosova hükümeti durumu kontrol altına alabilmek için 2021 Aralık ayında 60 günlük bir olağanüstü hâl ilan etti.
Hemen ardından gelen ikinci adım, en gereksiz enerji kullanım alanı olarak düşünülen kripto madenciliğinin yasaklanması oldu. Kripto para madenciliği, Avrupa’da yeşil enerji kaynakları olmadığı halde en ucuz elektrik üretimi yapılan Kosova’da başlatılmıştı. Fakat istatiksel verilere dayanarak, Bitcoin’in küresel hash oranının sadece %0,01’lik küçük bir kısmı ülke pazarına ait.
Kosova yasaklar konusunda Çin, Kazakistan ve İran’ı önüne alıyor
Kosova, yaşanan ciddi enerji sorunlarını ve giderek artan madencilik hash oranlarını önüne geçmek için diğer ülkelere benzer bir karar izliyor.
Örneğin Kazakistan, Çin yasakları sonrası ülkesine yerleşen madencileri kontrol altında tutabilmek için birtakım çalışmalar yapıyor. Ülkedeki kayıt dışı madencileri tespit etmeye çalışılırken, bir yandan da elektrik kullanımlarına üst tüketim limitleri getirildi.
İran’da ise bu yeni teknoloji karşısında nasıl bir karar sergileneceği konusu, ülkenin 2021 yılını kararsızlıklarla geçirmesine sebep oldu. Son alınan karara göre herhangi bir enerji krizi ve elektrik kesintisi yaşamamak için 6 Mart’a kadar kripto madenciliği İran’da engellendi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[US] Please disable AdBlocker and refresh the page!

[TR] Lütfen AdBlocker’ı kapat ve sayfayı yenile!