Cardano (ADA) Coin nedir, neden bu kadar yükselişte?

Cardano (ADA) Coin nedir, neden yükselişte?

Kripto para birimlerinden biri olan Cardano (ADA), 26 Şubat tarihi 0,98 dolar seviyelerinden yükselerek 27 Şubat sabahı itibarıyla 0,33 dolarlık seviyeye geldi. 22 saatte yaklaşık yüzde 25 yükselen ADA coin, piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto para konumuna ulaştı.

Kripto paralar, Bitcoin’in hayatımıza yerleşmesiyle gündem olmaya ve piyasaya yön vermeye devam ediyor. Son olarak Cardano (ADA) coin’in gördüğü fiyat artışıyla 27 Şubat tarihinde 1,37 dolara çıkarak ATH gördü bu nedenle piyasa değeriyle 3. sıraya yerleşti. Cardano (ADA) fiyatı, yıllık grafikte yüzde 2583, aylık grafikte yüzde 335, haftalık grafikte yüzde 45 oranında artış gördü. Günlük bazda gördüğü yüzde 35’lik artış nedeniyle tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,37 dolara çıktı.

Bu yükseliş ADA’nn piyasa değeri bakımından da büyük bir yükseliş yapmasını sağlayarak Cardano coinin piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto para konumunda yer almasını sağladı. 41 milyar dolarlık piyasa değeri ine Binance coin’den üçüncülüğü aldı. ADA’nın hemen üzerinde 172,6 milyar dolar ile Ethereum (ETH) bulunuyor. 35.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile BNB ise ADA’nın hemen altında yer alıyor

CARDANO (ADA) COIN NEDİR?

Cardano, kripto para göndermek ve almak için kullanılabilecek ADA kripto sistemine sahip olan bir platform. Bu kripto para, paranın geleceğini teslim eder ve yanında kriptografi ile güvenli olmasını garanti eden hızlı, doğrudan transferleri mümkün hale getirir.

Cardano yanlızca bir kripto para birimi olmamakla beraber her gün dünyadaki bireyler, kuruluşlar ve hükümetler tarafından kullanılan finansal uygulamaları yürüten teknolojik bir platformdur. Sistemde daha kolay güncelleme yapabilme ve yumuşak çatallanmalarla yükselme yapabilmesini kolaylaştıran bloklar halinde inşa edilmiştir. Ada’yı yönetecek olan temel katmanının tamamlanmasının hemen ardından, akıllı sözleşmeleri ileride yapılacak ticaret ve işleri destekleyecek aynı zamanda dijital yasal anlaşmaları ele almak için ayrı bir hesaplama katmanı yaratılacaktır. Cardano herhangi bir merkezi olmayan fakat bunun yerine bir blok zincir üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamarı veya dapps (Kullanıcıları ve tedarikçileri direkt olarak birbirine bağlayan sistem) hizmetlerini de yürütecektir.
Cardano’nun sunduğu yenilik, kullanıcıların duyduğu ihtiyaçları düzenleyicilerin talepleriyle dengeleyecek ve mahremiyeti düzenleme ile birleştirecek şekilde olmasıdır. Cardano’nun vizyonu, yeni düzenlenmiş bilgi işlem tarzını, herkese adil finansal hizmetlere açık erişim sağlayarak daha fazla finansal katılım sağlamasıdır

ADA TOKEN NEDİR

ADA, Cardano’nun tokenidir ve adını 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovecale’ten alır. ADA arzının yüzde 57,6’sı, Cardano’nun 62,2 Milyon usd topladıgı bir Coin arzında (İCO) dağıtılmıştır. Token hem dijital bir para birimi olmakla beraber Cardano ağında işlemler yapmayı mümkün hale getirir. ADA sahipleri, aynı zamanda Cardano ağında bir paya sahiptir ve bu pay stanking ödülleri kazanmak için stake havuzlarında kullanılabilir Cardano stating’i Binance Earn aracılığıyla da yapılması mümkündür.
Cardano’nun yerel para birimi olan ADA, Cardano blockhaininde işlem yapmak için çok kullanılır. Ada ve Cardano arasındaki ilişki aynı Ether (ETH) ile Ethereum gibidir.

KURUCUSU CHARLES HOSKINSON

Charles Hoskinson Cardano’nun kurucusudur. Blockchain geliştiricisi ve Blockchain’de birden fazla kilit projede ortak kuruculuk yapan isimlerin başında gelir. Charles, Cardano ile birlikte Ethereum ve Ethereum Classic’in de kurucularındandır. Charles Hoskinson 2013 yılında, EOSIO’nun kurucu ortağı olan Dan Larimer ile birlikte, ilk blokzinciri ve kripto para birimi başlangıcı olan Invictus Innovations’ı başlattı

ADA NEDEN YÜKSELİŞTE?

1 Mart itibari ile ana ağda kullanıma açılacak ve halihazırda test ağında kullanılan Marry güncellemesi Cardano’nun yükselişinin ardında yatıyor. Marry güncellemesi ile geliştiriciler Cardano ağında token’lar oluşturmaya başlayabilecek, Bu durumla birlikte Cardano talebinin artması bekleniliyor.
Marry’nin test ağında kullanılabilir olması bile döneminde fiyat artışı yaşatmıştı. Topluluk, 1 Mart itibari ile Mary’nin ana ağda kullanıma açılacağını açıklamasının ardından piyasada genel bir düşüş yaşansa da, ADA düşüşe direnerek son 24 saatte iyi bir performans sergiledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[US] Please disable AdBlocker and refresh the page!

[TR] Lütfen AdBlocker’ı kapat ve sayfayı yenile!