Bitcoin çakıldı: Kripto piyasasında sert düşüş

Rusya Merkez Bankası’nın kripto madenciliğinin yasaklanması önerisi ve ABD’de tahvil faizlerinin artmasıyla Bitcoin sert değer kaybetti. Kripto para piyasasında son haftalarda yaşanan düşüş eğilimi bugün Bitcoin’in 39 bin doların altına düşmesiyle sürdü. Sert düşüşte ABD faizlerinin yükselmesi ve Rusya Merkez Bankası’nın kriptolara ilişkin kısıtlama önerileri etken oldu.
Bitcoin 39 bin doların altına gerileyerek son 6 ayın en düşük seviyesini görmesi kaçınılmaz oldu. Ethereum da ise yüzde 8’lik değer kaybetmesiyle 2 bin 860 dolara düştü. Bunun yanında Dogecoin’in fiyatı da yüzde 7,7’lik düşüşle 0,15 dolar seviyesine geriledi. Ripple ise yüzde 8 gerileyerek 0,68 dolardan işlem gördü.

 

24 SAATTE 150 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTI
CoinMarketCap istatisliklerine göre kripto para piyasaları son 24 saatte 150 milyar dolara yakın değer kaybetti. Kripto paralar genel olarak kasım ayındaki zirveden bu yana yaklaşık 1 trilyon dolar değer kaybetti.
Düşüş, borsada yaşanan ciddi kayıpların ardından geldi. ABD’de bu hafta Nasdaq yüzde 5’e yakın düştü. Amerikan pazarındaki endeks değeri yüksek 500 büyük senedi listeleyen S&P 500 endeksi de üst üste üçüncü kayıp haftasına girdi.
10 yıllık ABD Hazine tahvilleri bu haftanın başlarında yükselirken, yükselen oranlar yatırım severlerin daha riskli varlıklardaki pozisyonlarını bırakmasına neden oldu.
ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkı para politikası uygulayacağı yönündeki haberlerinin güçlenmesi de yatırımcıların riskli varlıkları terk etmesinde bir sebep. Bitcoin bazı yatırımcılar arasında enflasyona karşı varlıkları garantiye alma aracı olarak görülse de daha şahin bir Fed karşısında riskli yatırımlarını terk etme eğilimi daha ağır basıyor.
Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü konu ile ilgili notunda, “Haftaya çarşamba açıklanacak Fed kararı öncesi piyasa her ne kadar ‘mart ayında faiz artırılacak’ bekleyişler olsa da yılın ilk Fed toplantısını görmek istiyor. Öyle ki zayıf risk iştahı sadece kripto paralarda değil, küresel piyasalarda da devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.
YASAKLAMA ÖNERİSİ RUSYA MERKEZ BANKASINDA
Dün Rusya Merkez Bankası, Rus ekonomisinin kötü yönde etkilendiği sebebiyle kripto para birimlerinin madenciliğinin yasaklanmasını önerdi.
Dijital para piyasasındaki büyümenin, bir balona dönüştüğüne haber edilen raporda, “Rusya Merkez Bankası, Rusya’da kripto para madenciliğindeki mevcut ölçeğin ve daha da genişlemesinin ekonomi ve finansal istikrar için önemli riskler taşıdığına inanıyor” ifadelerini dile getirdi.
Raporda, madenciliğin yüksek elektrik kullanımına yol açtığı belirtilerek, “Buna göre, en iyi çözüm, Rusya’da kripto para madenciliğini yasaklamaktır. Kripto paralar, yasa dışı faaliyetlerde de kapsamlı bir şekilde kullanılıyor. Bu nedenle Rusya’nın ülkedeki ticaretini etkin bir şekilde yasaklayan yeni yasalara ve düzenlemelere ihtiyacı var” ifadelerini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[US] Please disable AdBlocker and refresh the page!

[TR] Lütfen AdBlocker’ı kapat ve sayfayı yenile!