Avrupa Birliği’nde kripto para madenciliğine yasaklar kapıya dayandı

Piyasalar Otoritesi (ESMA) ve Avrupa Menkul Kıymetler ,Bitcoin gibi iş ispatı (PoW) modelini kullanan varlıklara yönelik kripto para madenciliğini AB genelinde yasaklamak için baskı yapmaya başladı.

ESMA Başkan Yardımcısı Erik Thedéen’in Financial Times’a verdiği röportajda, Avrupa Birliği’nin gücü verimli kullanma çabası uyarınca hisse ispatı varlıklarına öncelik vermesi gerektiğini belirtti.

Thedéen, Avrupa Birliği şimdi hareket etmeye başlamazsa, bölgedeki Bitcoin madenciliğinin karbon kirliliğini artırarak iklim değişikliği etkilerinin ele alınmasını doğrultusundan çıkarabileceğini öne sürdü.
Thedéen’e göre, dijital para birimlerinin artan kurumsal olarak benimsenmesi, odağın artık enerji tüketimine kayması gerektiği anlamına geliyor.

“Finans endüstrisi ve birçok büyük kurum artık kripto para piyasalarında aktif. Endüstriyi daha verimli bir teknolojiye kaydırmak hakkında bir tartışma yapmamız gerekiyor. Çözüm, iş ispatı konsensüsünü yasaklamaktır.”
Bitcoin’e yapılan en büyük eleştirilerden biri, varlığı düzenlemeyi amaçlayan çeşitli yargı alanlarında ortaya çıkan “enerji tüketimi” konusu.
Eleştirilerin hemen ardından, çoğu Bitcoin madencilik operatörü operasyonlarını yenilenebilir enerji kaynaklarına çevirdi. Örneğin, Bitcoin Madencilik Konseyi, şirketlerin yüzde 65,9’unun madencilik operasyonlarını güçlendirmek için yeşil kaynakları kullandığını iddia etti.
PoW madenciliğinde AB, düşük bir paya sahip
Cambridge Alternatif Finans Merkezi verileri, Avrupa Birliği’nin PoW madenciliğinde büyük bir paya sahip olmadığını gösteriyor. Aktivite %35,4 ile Amerika Birleşik Devletleri’nde daha yaygın, ardından %18,1 ile Kazakistan ve %11,23 ile Rusya listede yer alıyor.
Bununla birlikte bölge, ülkenin finansal istikrara yönelik tehditleri göstererek Bitcoin madenciliğini tamamen yasaklamasından sonra göç eden Çin’den operatörleri çekebilir.
Amerika Birleşik Devletleri’nde milletvekilleri, Kripto para madenciliği tarafından tüketilen enerjinin anlamını da öğrenmeye çalışıyorlar. Konuyla ilgili olarak bugün Enerji ve Ticaret Komitesi’nin Gözetim ve Soruşturma Alt Komitesi, kripto para madenciliği operasyonlarının kullandığı enerji tüketiminin sonuçlarını öğrenmek için bir kamuya açık bir oturum yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[US] Please disable AdBlocker and refresh the page!

[TR] Lütfen AdBlocker’ı kapat ve sayfayı yenile!