ABD’DE Kripto Para Birimine Yeni Önlemler Gelmesi Yakın!

ABD’DE KRİPTOYA YENİ ÖNEMLER YAKIN

Farklı ülkelerde mevcut olan kripto paralara yönelik önemler gümdeki yerini halen koruyor. ABD’de düzenleyici kurum olan SEC’in başkanı Gary Gensler yeni önlemlerin yolda olduğu uyarısını yaptı. Bloomberg’e kapsamlı bir söyleşi veren Gensler ”Birileri spekülasyon yapmak isterse bu onların tercihi ama bizim devlet olarak dolandırıcılara karşı yatırımcılarımızı korumamız gerekmekte” açıklamasını yaptı

ABD’nin sermaye piyasalarındaki düzenleyici kuruluşu olan SEC’in başkanı Gary Gensler, kripto para birimlerini daha sıkı bir şekilde takip etmek istemekte.
Gensler, Blockchain ve kripto para teknolojisi ile ”nötr” bir şekilde ilgilenmekte olsa da yatırımcıların korunması konusunda ”nötr olmadığını’ belirtti

Kripto para birimleri konusunda bu güne kadar yaptığı en kapsamlı açıklamasını Bloomberg’e veren Gensler, ”Birileri spekülasyon yapmak isterse bu onların tercihi ama biz devlet olarak dolandırıcılara karşı yatırımcılarımızı korumamız gerekmekte” dedi.

Gensler Kripto para birimlerini izleme konusunda ABD Kongresi’nden yasal yetki talebinden bulunmakla birlikte SEC’nin hazırdaki yetkilerinin oldukça geniş olduğunu belirtti.

Son zamanlarda kripto paraların hangisinin SEC’nin denetimine tabi tutulacağı sık sık gündeme oturuyordu. Bitcoin ve diğer bazı para birimleri menkul kıymet olarak değil, emtia olarak işlem görmekte. Ancak binlerce başka kripto para birimi var ve Gensler çoğunun SEC kurallarına tabi menkul kıymetler olarak ele alınması gerektiğini düşünmekte.

Türkiye’de de düzenlemeler gündemde

Dünyanın farklı ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de kripto para varlıklarına yönelik düzenlemeler üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştirmekte

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 30 Nisan tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğiyle kripto varlıkların ödemelerde dolaylı veya doğrudan olarak kullanılmasına kısıtlama getirmişti.

Yönetmelikte kripto varlıkların ödemelerde doğrudan ve dolaylı bir biçimde kullanılmasına yönelik hizmet sunulmamakta.
https://www.bloomberght.com/merkez-bankasi-na-gore-turkiye-de-kripto-paralarin-9-riski-2281193

Ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan ve dolaylı kullanılacağı bir şekilde iş modeli geliştirmeyecek olan ödeme hizmeti sağlayıcıları, bu tür iş modellerine ilişkin bir hizmet sunamamakta.

Elektronik ödeme ve para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin olan alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak olan fon aktarımlarına ne yazık ki aracılık edememekte.

MERKEZ BANKASI 9 RİSKİ VURGULAMIŞTI

Mayıs ayında hazırladığı bir raporda kripto para ile ilgili bazı risklere vurgu yapan TCMB bunun ile birlikte rapordaki farklı dünya örnekleriyle kripto varlıklara getirilen düzenlemeler de yer almaktaydı. Türkiye’de gündemde olan düzenlemelere yönekik net bir açıklama bulunmamakta.

Raporda düzenleme gündemine bağlı olarak Merkez Bankası’nın konuyu yakından takip ettiği, düzenleme çalışmalarının ise ilgili kurumların katılımlarıyla birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda devam ettiği belirtilmekte. Raporda genel düzenlemelerin bu çalışmalar sonrasında tamamlanacağı ifadesine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[US] Please disable AdBlocker and refresh the page!

[TR] Lütfen AdBlocker’ı kapat ve sayfayı yenile!